Top strap
JCT600 offers All Rounder
Transfers 2014: All the moves as they happen
Award winners 2013
League Logo
TOP AWARDS
Tim Jackson
Cleckheaton's Tim Jackson receives the JCT600 Players' Player of the Year Award from Keith Moss
Picture: © Mike Baker JCT600 Bradford League
Sir Leonard Hutton Trophy For outstanding service:
Keith Robinson (Keighley)
Special award for 30 years meritorious service
Bob Shackleton
Jack Hartley
Bradford & Bingley Jack Hartley receives the Gordon Bowers Young Cricketer of the Year accolade
Picture: © Mike Baker JCT600 Bradford League
Gordon Bowers Young Cricketer of the Year Trophy:
Jack Hartley (Bradford & Bingley)
Ernest Lodge Trophy Young Spin Bowler of the Year:
Daanyaal Ahmed (Lightcliffe)
Albert Smith Spirit of Cricket Award:
Hanging Heaton
Tom Mathers Ground of the Year:
Hartshead Moor
JCT 600 Players' Player of theYear:
Tim Jackson (Cleckheaton)
JCT 600 Unsung Hero:
Helen Burton (Spen Victoria)
FIRST TEAM AWARDS
WH Foster Jubilee Trophy 1st X1 Division One Batting Averages:
Adam Waite (Pudsey St Lawrence)
WH Foster Jubilee Trophy 1st X1 Division One Bowling Averages:
Glenn Roberts (Pudsey Congs)
Richard Gould
Gomersal's Richard Gould topped the Division Two batting averages and was the league's leading run scorer
Picture: © Mike Baker JCT600 Bradford League
Margaret E Mallinson 1stX1 Batting Averages Division Two:
Richard Gould (Gomersal)
Michael Fearnley Trophy 1st X1 Division Two Bowling Averages
Rob Burton (Spen Victoria)
Stafford Heginbotham Tebro Trophy Most runs:
Richard Gould (Gomersal)
Rob Burton
Spen Victoria's Rob Burton topped the Division Two bowling averages and was leading wicket taker too
Picture: © Mike Baker JCT600 Bradford League
Stafford Heginbotham Castle Trophy Most wickets
Rob Burton (Spen Victoria)
A Waddington Fielding Trophy:
Tim Jackson (Cleckheaton)
Federation Trophy Fielding Division Two:
Ahsan Butt (Bowling Old Lane
F Milton Watmough Wicketkeeping Trophy 1st XI since 1979:
Usman Salim (Woodland)
Parkside Trophy (Division Two Wicketkeeping Most Victims):
Craig Russell (New Farnley)
Stan Longbottom Safe Hands Trophy 1st X1 Most Stumpings:
Matthew Duce (Pudsey St Lawrence)
David Bairstow Golden Glove Trophy Most Victims in a match:
Ahsan Tanveer (Undercliffe)
Pennine Trophy Highest individual score:
Richard Gould (Gomersal)
Harry Crabtree Fastest Fifty Trophy Division One & Two 1st XIs:
Andrew Rennison (East Bierley)
John Heaton Memorial Trophy for highest opening partnership
Jonathan Boynton & Richard Gould (Gomersal)
Sir Learie Constantine All Rounders Trophy Division One:
Kashif Naveed (Morley)
Jack Hill All Rounders Trophy Division Two:
Mark Harrison (Farsley)
SECOND TEAM AWARDS
R Park Guild TrophyDivision One Batting Averages:
Michael Brooke (Lightcliffe)
JR Burnet Trophy Division One Bowling Average:
Paul Kinder (Morley)
Bruce W Moss Trophy Division Two Batting Average:
Alex Baldwin (New Farnley)
W Hopkinson Division Two Bowling Average:
Chris Doey (Pudsey Congs)
A Leslie Mollett Trophy Fielding:
Danny Clifton (Pudsey Congs)
G Palfreyman Wicketkeeping Trophy Most victims:
Chris Dyer (Lightcliffe)
Mick Illingworth Safe Glove Trophy Most Stumpings:
Tom Loker (Spen Victoria)
TOP AWARDS
Sir Leonard Hutton Trophy For outstanding service:
Keith Robinson (Keighley)
Special award for 30 years meritorious service
Bob Shackleton
Gordon Bowers Young Cricketer of the Year Trophy:
Jack Hartley (Bradford & Bingley)
Ernest Lodge Trophy Young Spin Bowler of the Year:
Daanyaal Ahmed (Lightcliffe)
Albert Smith Spirit of Cricket Award:
Hanging Heaton
Tom Mathers Ground of the Year:
Hartshead Moor
JCT 600 Players' Player of theYear:
Tim Jackson (Cleckheaton)
JCT 600 Unsung Hero:
Helen Burton (Spen Victoria)
ADVERTISERS
Sano advert
Rehman
Pc Sports
Pro Coach